Po skvělém prvním zápase opět jen tři body

A-tým hrál opět doma, když pořadatelem turnaje byl Amor. Další a zároveň poslední šance na zisk bodů nutných k záchraně v KP bude v sobotu dopoledne 25. dubna opět na ZŠ Purkyňova.

Sapporo Manerov    - Senior Brno    5:2 (1:2)
Branky: Mašlík Bohuslav 3, Pražák Oldřich, Rožnovský David;

Sapporo Manerov    - Pískovna Černovice    1:6 (0:2)
Branka: Ondra Jaroslav;

V prvním zápase jsme plnili přesně dohodnutou taktiku, která přinášela ovoce větší část prvního poločasu, v sedmiminutovém závěru poločasu se prosadili hosté jako vedoucí tým tabulky KP s ambicemi na postup do divize. Zvláště nepříjemný byl vedoucí gól hostů těsně před odchodem do šatny. V druhém poločase jsme překvapili všechny přítomné včetně týmu hostů a sebe sama. Během jedné minuty jsme otočili dvěma góly Božina nepříznivý stav a za tři minuty jsme vedli již o dvě branky. Ve zbývajícím čase, téměř dvacet minut, jsme předváděli velmi náročnou osobku, téměř po celé hrací ploše. V závěrečné hře hostů bez brankáře jsme ještě vítězství zpečetili. Výkon všech hráčů měl více než krajské parametry.

Na druhý zápas jsme měli naplánovánu stejnou taktiku. Jenže jsme se vrhli do útočení, hosty jsme vcelku snadno přehrávali a během pěti minut mohli vést 4:0, ale ve velmi jasných šancích jsme ani netrefili branku hostů. Pak si vytvořili hosté první šanci a v šesté minutě to bylo 0:1. Ještě jsme si připravili další dvě gólovky, ale se stejným zakončením jako ty předchozí. Ve dvanácté minutě přišla rozhodující chvíle zápasu. Božin, dosud náš nejlepší hráč ztratil míč na půlící čáře jako poslední hráč, ve snaze chybu napravit srazil při skluzu unikajícího hráče a obdržel červenou kartu. Škoda této chyby, i hrozící branku mohl ještě zachránit Tonda v brance nebo se vše dalo napravit ve zbytku zápasu.
S odchodem Božina do šaten se karty postupně obrátily. Nádherný kolektivní výkon z prvního zápasu a úvodu tohoto zápasu se někam vytratil. Tak jak jsme si v úvodu zápasu snadno vytvářeli šance po hezkých kombinacích, tak v druhém poločase se naše hra postupně rozpadla do individuálních akcí na úkor kombinace, které hosté snadno pokrývali. Byla z toho jen spousta zblokovaných střel, několik lehkých střel vyslaných v tísni nebo z většího úhlu nebo úctyhodné vzdálenosti. Nejslibnější bylo nastřelené břevno s odrazem na brankovou čáru a úspěšně proměněná penalta za stavu 0:3. Tu jsme hodně ožili a znovu si vytvořili tlak, všichni se snažili. Ale jako by na nás stále ležela deka, hosty se nám nedařilo přehrávat, nedostávali jsme se do šancí. Naopak oni vcelku snadno trestali téměř každou druhou naši chybu. Několik gólovek hostů zlikvidoval Tonda v brance, ale bohužel na vše nestačil. V první polovině druhého poločasu vypadali hosté, že jim docházejí síly, ale opak byl pravdou. V poslední dvanáctiminutovce naopak došly síly naší oslabené obraně. Nutno však podotknout, že ztracený zápas padá spíše na vrub útočníkům, kteří v prvním poločase nedokázali proměnit ani jednu z mnoha velkých šancí.

Nijak zvlášť nám nepomáhá ani paní Štěstěna nebo spíše přenechává prostor smůle; Když nás nezraní záludný až brutální soupeř (viz Hodonín a Jedovnice), tak se zraníme sami při přemotivované střelbě, viz Radek před týdnem, v době kdy chytil střeleckou fazónu, případně se vykartuje náš nejlepší střelec Bóža - nedávno stop za čtyři žluté a teď asi zbytečná červená, taky zrovna chytil střeleckou fazónu po Jedovnickém zranění. Navíc má automatický stop na jeden příští zápas.
Bohužel to také patří k futsalu a musíme se s tím poprat.

Na podzim jsme také někdy odešli z turnaje bez bodového zisku, ale dvakrát jsme získali plný počet šesti bodů a za podzim jsme získali celkem 21 bodů. V odvetných zápasech jsme ještě nedokázali zahrát nadprůměrně v obou zápasech turnaje, doposud jsme získali jen 12 bodů a k malé nápravě nám zbývá už jeden turnaj.
Těch 12 odvetných bodů mohlo teoreticky stačit, ale v odvetách bodujeme nejen málo, navíc jen s týmy z popředí tabulky. Už se přirovnáváme ke zbojníkům - bohatým bereme a chudým rozdáváme. Stačí srovnat naše výhry s tabulkou KP. Čtrnáctý (v době zápasu sedmý) Bastr Brno 6:2, čtvrtý (třetí) Amor 2:1, šesté (čtvrté) Tornádo Brno 5:4, druhý (první) Senior Brno 5:2. Byly-li by tři vítězství získána s týmy v tabulce okolo nás pak by nám patřilo v tabulce KP jedenácté místo s dvoubodovým odstupem od sestupových míst. Možnosti záchrany by byly snadnější.
Vraťme se však k realitě. Ještě nejsou vyjasněny sestupy a postupy mezi KP a OP, vše je zatím v řešení. Dost napoví již ukončené vyšší soutěže (divize, 2. i 1. liga) a další zásahy mohou nastat podle skutečného zájmu o postup z pěti jihomoravských okresních přeborů, kde může být zájemců pět nebo také žádný. Takže rozbor možností lze udělat jen ve vztahu k dosavadnímu zámyslu KKF Brno. Ten zní - poslední dva týmy přímý sestup a další dva až tři týmy do baráže.
1) Při nulovém či jednobodovém zisku je reálný pád na předposlední místo s přímým sestupem.
2) Při tříbodovém či čtyřbodovém zisku je jisté udržení dosavadního umístění na němž hrozí "jen baráž".
3) Šestibodový zisk by nás měl posunout alespoň na jedenácté místo s jistotou udržení.
Příznivější konstelace výsledků posledního hracího dne nám může přinést lepší umístění než je popsáno v uvedených variantách, ale na to spoléhat nemůžeme. Nám určitě vyjde ta nejméně příznivá konstelace výsledků. Nezbývá nám než bojovat o variantu 3). Když si připomeneme naši zbojnickou výše popsanou činnost, tak může mít ještě jeden důsledek. Pomohli jsme totiž do čela tabulky Slovanu B, jehož A-tým je na sestupovém místě v divizi, jestli si B-tým toto postupové místo udrží, tak jsme se sami připravili o jeden jistý sestupující tým z KP.
Jedině, že bychom to napravili dodržením naší tradice a opět porazili první tým tabulky KP, Slovan je jedním z našich příštích soupeřů.